27 gru 2008

Ile jest flexa we flexie?

Nie wszystkie stare stalówki są flexowe, choć tych jest zdecydowanie najwięcej, szczególnie w piórach produkowanych do końca lat 30'ych. W samej kategorii "flex" można wyróżnić trzy podkategorie:
- super flex - bardzo miękka stalówka o linii F-BB (lub nawet do BBB)
- flex - miękka stalówka o linii F-B
- semi flex - średnio miękka stalówka o linii F-M
jeżeli za wyjściowy rozmiar przyjmiemy F.


zdjęcie: Flexowe stalówki: (od dołu) Waterman "Skywriter" by ALCO c.1932, semi-flex F; Waterman 0552 1/2 c.1923, flex M; Conklin Crescent c.1918 super-flex F.


Zasadnicza różnica pomiędzy nimi tkwi w profilu. Stalówkę flexową charakteryzują stosunkowo wąskie ramiona i dość długi, łagodny łuk do końcówki z ziarnem irydowym (w stalówkach twardych jest on krótszy i głębszy). Różne właściwości flexowe związane są z jej profilem poprzecznym - jeżeli spojrzeć na te stalówki od przodu, wyraźnie widać, że semi-flex jest najbardziej "płaska", a super-flex wygięta w największy łuk.


zdjęcie: Stalówki typu flex, od lewej: Conklin, Waterman, Waterman "Skywriter".

Dodatkowo duże znaczenie ma także szerokość skrzydeł (im węższe tym większy flex) i boczny "frez" (im dłuższy tym większy flex).


zdjęcie: Stalówki typu flex, od dołu: Skywriter, Waterman, Conklin

Odpowiedź na pytanie 'ile jest flexa we flexie' nie jest jednoznaczna, zależy bowiem nie tyko od właściwości samej stalówki, ale także od preferencji i predyspozycji osoby piszącej. Ktoś, kto lubi mocniej przyciskać zostawi na kartce zupełnie inne ślady niż ktoś, dla kogo sam ciężar pióra jest wystarczającą siłą nacisku podczas pisania. Sam flex rzecz jasna nie jest nieograniczony - każda stalówka ma swój "punkt krytyczny", po przekroczeniu którego skrzydła nie wrócą do wyjściowej pozycji.

9 komentarzy:

 1. szukam pióra wiecznego do Copperplate czy Pelikan rownież takie produkował? Czy współcześnie są takie pióra produkowane?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam,

  Do kaligrafii typu Copperplate polecam raczej amerykańskie/angielskie stalówki z lat c.1900-1930 firm takich, jak Waterman, Mabie Todd, Wahl-Eversharp, Aikin Lambert, Conklin. W Pelikanach (modele 100, 100N, 101N produkowane do c.1940 roku) i owszem też trafiają się flexy, ale nieco twardsze i stosunkowo rzadziej.

  W piórach współczesnych, najbliższe we właściwościach o które chodzi jest zdaje się Pilon Namiki model Falcon i jego nowsza wersja Elabo, ale nigdy nie miałam ich w ręce i nie umiem porównać.

  Możesz też spróbować zaopatrzyć się w pióro obsadkowe i stalowe stalówki do niego, dostępne w sklepach dla artystów plastyków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam,

  Bardzo dziękuję za informację na pewno ułatwi mi poszukiwania i wybór.


  A.Z.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wkradła mi się literówka, chodziło oczywiście o japońskiego Pilota (nie Pilona) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oczywiście domyśliłem się. A może Ty możesz odstapić za przyzwoitą cenę jakiegoś flexa? ;)

  A.Z.

  OdpowiedzUsuń
 6. Proszę o kontakt via mail :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nic do mnie nie dotarło:) - po lewej stronie poniżej menu jest link. Ewentualnie także poprzez stronę polskiego forum (www.piorawieczne.fora.pl) - PW na rka.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wysyłałem poprzez link poniżej. Spróbuje z forum.

  Pozdrawiam,

  AZ

  OdpowiedzUsuń