11 sty 2009

Edward Todd

Jednym z najciekawszych okresów w historii pióra wiecznego jest cały wiek XIX, kiedy to z jednej strony ruszają pełną parą prace nad stworzeniem pierwszego pióra z własnym rezerwuarem na atrament, z drugiej, pióro maczane z gęsiego zamienia się w przedmiot, który oprócz funkcji użytkowej, pełni też rolę ozdoby. Producenci wykorzystują tu wszystko, co im dała natura - metale, w tym srebro i złoto, drewno, kamienie szlachetnie i półszlachetne oraz materiały pochodzenia zwierzęcego (kość, kolce jeżowców, macicę perłową itd.). Jednym z przełomowych momentów dla całej branży artykułów piśmienniczych było opracowanie przez Johna Hancocka procesu wulkanizacji kauczuku (1843), w efekcie czego powstał ebonit - pierwszy sztuczny materiał, powszechnie wykorzystywany przez producentów piór i ołówków aż do lat 20ych XX wieku.

Edward Todd urodził się w 1826 roku (niektóre źródła podają też rok 1822), w Bristolu, w stanie Connecticut w USA, zmarł w styczniu 1900 roku w Nowym Jorku. Odebrał bardzo porządne jak na tamte czasy wykształcenie w New Haven i zaczynając od handlu, ruszył "na podbój świata". Musiał to być człowiek o szerokich horyzontach, ze smykałką do biznesu i łatwo nawiązujący kontakty - zanim ostatecznie trafił do Nowego Jorku pod koniec lat 40ych XIX w., zdążył już otworzyć firmę handlową w Hartford, Conn. i zaangażować się w działalność gospodarczą w Pittsburghu, w stanie Pensylwania. W latach 1948-1950 wiąże się najpierw z braćmi Bard, zaraz potem z Johnem Rauchem - pionierami w dziedzinie wytwarzania złotych stalówek - gdzie poznaje tajniki produkcji ołówków i piór maczanych.
W 1851 roku zakłada wraz ze Smithem pierwszą swoją firmę w tej branży Todd&Smith.

Edward Todd (powyżej i poniżej) - pióro maczane z ołówkiem (tzw. combo) - c.1875

Z Johnem Mabie poznali się ok. 1856 roku i razem ze Smithem i McGovernem założyli spółkę Mabie Smith & Co. W 1857 roku przychodzi na świat syn Edwarda - Edward Todd Jr., który później przejmie schedę po ojcu i będzie z powodzeniem utrzymywać się na tym dziewiczym jeszcze rynku aż do początku lat 30ych następnego stulecia. Trzy lata później, w 1860 r., po wykupieniu udziałów Smitha i McGoverna powstaje Mabie Todd & Co. - fantastyczny producent, znany z wyśmienitych piór, sprzedawanych przede wszystkim pod marką "Swan".
W roku 1862 do firmy dołącza brat Edwarda - Henry H. Todd i zajmuje się sprzedażą. Współpraca Mabie'ch i Toddów trwa do roku 1868, kiedy to z niejasnych do dziś powodów Edward odchodzi z firmy i na rok znika z mapy producentów piór i ołówków. Co robił w tym czasie? Podróżował, bo jak wiadomo podróże kształcą. Zwiedził Europę, gdzie miał okazję przyjrzeć się bliżej procesom produkcji stalówek, piór i ołówków u naszych zachodnich sąsiadów (Niemcy), którzy dyktowali tempo w tej części świata. Po powrocie do Stanów w 1869 roku, wiąże się najpierw z firmą Newton, Kurtz & Co., by w 1871 roku wraz z Josephem Monaghanem założyć (w końcu) firmę, w której miał większościowe udziały - Edward Todd & Co. Pod tą nazwą istniała już do końca swoich dni, roku 1932.

powyżej: Todd's Self Filler "Midget" - bchr, lever filler (dźwigienkowy system napełniania), c.1922
poniżej: Todd - sterling (srebro) set, Ring Top, lever filler, c.1924-1926

Edward Todd Jr. pracował z ojcem już od 1878 roku (miał wtedy 21 lat) i po jego odejściu na emeryturę (1898) i niedługiej śmierci (1900) przejął kierownictwo nad firmą, która ze względu na raczej lokalny zasięg (niski budżet marketingowy) nie mogła przetrwać - nawet pomimo tego, że była jednym z kilku nielicznych, ulubionych dostawców piór dla Tiffany'ego. Junior umiera w 1937 roku, pięć lat po zamknięciu firmy, która bez wątpienia jest synonimem najwyższej jakości oraz użytkowej i kolekcjonerskiej wartości.

Śledzenie losów wczesnych producentów nie jest łatwe, ale te wszystkie związki, mnogość nazwisk, dat, spółek, interesów i biznesów pokazuje jak bardzo ciekawy był to czas. To dzięki takim ludziom jak Edward Todd (i jemu podobnym) możemy dzisiaj cieszyć się taką różnorodnością modeli, wzorów i rozwiązań technicznych - on ich niestety nie widział.


Bibliografia:
- "Mabie in America - Writing Instruments from 1843 to 1941", David L. Moak, Signature Book Printing (USA), 2007;
- "Victorian Pencils - Tools to Jewel", Deborah Crosby, Schiffer Publishing Ltd. (USA), 1998.