22 lut 2009

Doric i kolory, cz. 1


Doric to jedne z najciekawszych piór, które pojawiły się w czasach mody na Art Deco. Wraz z opracowaniem nowego materiału, zwanego pyralinem Wahl-Eversharp stworzył rewolucyjne i zarazem niezwykle piękne w swojej prostocie pióra, które swoim fasetowanym kształtem oraz szeroką gamą niezwykłych kolorów budzą zachwyt wielu kolekcjonerów i są jednymi z najbardziej pożądanych piór Eversharpa.

Od roku 1932 do 1935 pióra Doric były produkowane w trzech wersjach. Pierwsza z nich to najwyższa seria, "The new Eversharp Doric", opatrzona Gold Seal i dostępna z klipsem w 2 rodzajach do wyboru ("Roller Clip" albo krótszy - "Clasp"), a także z kółeczkiem, czyli tzw. "ring top" do noszenia na szyi. Pióra te występowały w 5 kolorach o bardzo egzotycznych nazwach, takich jak Burma, Cathay, Marocco czy Kashmir oraz czarnym, czyli Jet-Black.

Druga wersja to tzw. Popular Priced Doric, dostępne ze standardowym klipsem jak rowniez i nieco mniejszym, typu "Clasp" i w czterech kolorach, takich jak Jet-Black, Marocco, Kashmir oraz Cathay.

Oprócz wymienionych wyżej modeli, pióra te dostępne były także w wersji "Junior Size", najtańszej z całej kolekcji Doric. Pióra te znacznie różniły sie od pozostałych serii Doric: nie posiadały Gold Seal, ich skuwki miały dużo delikatnejsze i skromniejsze pierścienie a także oferowane były w innej kolorystyce - prócz takich kolorów jak Kashmir i Jet Black pojawiają się dwa nowe odcienie, nazewnictewm inspirowane kamieniami półszlachetnymi - te nowe kolory to Topaz i Carnelian.
Od roku 1935 seria Doric została przeprojektowana i zmieniła się także kolorystyka tych piór - nowa generacja Doric dostępna była w takich kolorach jak: Jet Black, Gold Shell, Ivory Veined Black i Bronze & Green.

Komplet na zdjęciach poniżej pochodzi z ok. 1934/1935 roku i jest to model Junior Size w kolorze Bronze & Green. Jest to chyba jeden z najciekawszych odcieni w jakich produkowane były pióra Doric i jedyny znany mi kolor który jest równie piękny to Arco, w modelach firmy OMAS której wczesne instrumenty piśmiennicze noszą zresztą znamiona inspiracji liniami Doric i Deco Band firmy Wahl Eversharp.


Wahl-Eversharp Doric, c. 1935
Wahl-Eversharp Doric, c. 1935
Wahl-Eversharp Doric, c. 1935
Wahl-Eversharp Doric, c. 1935
Wahl-Eversharp Doric, c. 1935

Reklama Doric, c. 1932 r.