1 sty 2009

Literatura

Powiązanie kolekcjonerstwa (jakiegokolwiek) z literaturą tematyczną jest dla mnie oczywiste. Rzecz jasna u podstaw leży ciekawość - nie tylko ta związana z potrzebą identyfikacji poszczególnych modeli, ale także ta, nazwijmy ją - historyczna, która szuka odpowiedzi na pytania: kto?, gdzie?, dlaczego?.
Jakoś tak niepostrzeżenie książki stały się równie ważne jak pióra, a w niektórych przypadkach nawet ważniejsze. Bardzo ładnie ujął to jeden z amerykańskich kolekcjonerów, który na zapytanie o bibliografię odpowiedział:
- "też mnie zastanawia dlaczego najcenniejsze moje pióra leżą na biurku, a niektóre książki trzymam w sejfie".

Mój szczęśliwy dzień tym razem wiąże się z nadejściem wraz z pocztą jednej z perełek - "Pelikan - Schreibgerate", wydanej w 2004 roku na 75-lecie firmy. Monografia "totalna", autorstwa panów Jurgena Dittmera i Martina Lehmanna, która niemal natychmiast rozeszła się w całym nakładzie i jest praktycznie nie do zdobycia. Wraz z jubileuszowym, oryginalnym katalogiem Pelikana, wydanym w 1938 roku, stanowią jedne z najcenniejszych pozycji w mojej podręcznej biblioteczce.
Szczegółowa historia firmy oraz wszystkie modele w ujęciu tabelarycznym wraz z opisem, okresami produkcji itd. - w sumie 188 stron w formacie większym od A-4 - poezja!
Monografie to jednak rzadkość. Od początku historii pióra wiecznego powstało grubo ponad 200 publikacji książkowych na ten temat, z których znakomita większość dotyka problemu przekrojowo, mniej lub bardziej ogólnie. Dlatego wyśmienitym uzupełnieniem książek są katalogi domów aukcyjnych (Christie's, Bonhams, Philips, Bloomsbury) oraz "Domu Piór" Battersea (na górnym zdjęciu), gdzie oprócz świetnych zdjęć czasami można znaleźć ciekawe opisy, wykraczające poza nazwę modelu, rok produkcji i cenę.Najciekawsze historie i najgłębsze rozważania, poza monografiami, znaleźć można w czasopismach tematycznych typu PenWorld, Stylus, Pennant czy Wes Journal, żeby wymienić tylko anglojęzyczne. Prekursorem ich wszystkich był Pen Fancier's Magazine, wydawany od 1977 do 1998 roku przez Judie i Cliffa Lawrence'ów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz