27 gru 2008

Aikin Lambert cz.II

We wczesnym okresie działalności, podstawowymi artykułami piśmiennymi oferowanymi przez firmę były pióra maczane i ołówki, te drugie głównie w postaci ołówków teleskopowych i pencil-holderów (nie ma dobrego, polskiego określenia na pencil-holdery, inaczej zwane też cedar-holderami - jest to w zasadzie klasyczny, drewniany ołówek w płaskiej formie, noszony w specjalnym etui, najczęściej srebrnym, pozłacanym lub złotym). Pierwsze pióra wieczne tej firmy pojawiły się w sprzedaży na początku lat 90'ych XIX stulecia lub nieco wcześniej.


zdjęcie: Aikin Lambert, wczesny eyedropper, Plain GF, c.1895

Romans: Od 1897 roku Aikin Lambert jest jednym z głównych dostawców stalówek dla L.E. Watermana. Wszystkie stalówki typu "star nib" (z otworem powietrznym w kształcie gwiazdy), jedne z najbardziej cenionych przez kolekcjonerów, obecne w piórach Waterman'a wyprodukowanych w latach 1897-1902 były dostarczane właśnie przez firmę Aikin Lambert. Związki pomiędzy obiema tymi firmami zacieśniły się jeszcze bardziej w 1902 roku, w którym Frank D. Waterman, przejmując częściowo kontrolę nad firmą, zrobił z niej podstawowego i jedynego producenta stalówek dla marki Waterman.

Aikin do początku lat 30'ych XX w. produkował własne pióra wieczne. Wczesne eyedropper'y, często pięknie zdobione, przypominają pióra Waterman'a z analogicznego okresu. Nie jest wykluczone, że oprócz stalówek, Waterman zamawiał u Aikin'a także niektóre wzory koszulek (overlay). W latach 1920-1928 powstaje jedna z ładniejszych linii Aikin'a - Mercantile.


zdjęcie: linia Mercantile - od lewej: Jade Green, BCHR, Blue & White

Małżeństwo: Nie znam dokładnych powodów, mogę jedynie przypuszczać jakie wydarzenia miały wpływ na schyłek i w pewnym sensie upadek tej wspaniałej firmy. Potężny bum na pióra, który rozpoczął się na początku lat 20'ych wymuszał na producentach łożenie bardzo dużych nakładów finansowych na reklamę, badania i innowacyjność. Wszystkie mniejsze firmy, a do takich należał Aikin Lambert, nie miały szans przetrwać.
W latach 1930-1932 Aikin produkuje pióra z "niższej półki" o nazwie Vis-O-Pen, wyposażone w stalową, zwykłą stalówkę. W 1932 roku Waterman całkowicie wchłania firmę, robiąc w jej stronę ostatni ukłon w postaci modelu Waterman "Skywriter", który był produkowany przez niecały rok przez Aikin'a. I tak prawie 70-letnia historia tej firmy dobiegła końca.


zdjęcie: stalówki Aikin Lambert (drugi od lewej - maleńki eyedropper "The PET")

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz